Jaki olej dla niemowląt i dzieci?

Zanim rozpoczniemy rozszerzanie diety naszej pociechy należy zadać sobie kluczowe pytanie: jaki olej dla niemowląt i dzieci? Otóż nie wszystkie tłuszcze mogą być podawane dzieciom. Maluchy mają zwiększone zapotrzebowanie na NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe. Bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 są oleje roślinne tłoczone na zimno np. olej słonecznikowy i olej rzepakowy. Tłuszcze muszą być nieodłącznym elementem diety naszych dzieci, ponieważ są budulcem komórek, wpływają na rozwój mózgu, wzroku, Ośrodkowego Układu Nerwowego, który odpowiada za procesy pamięciowe i zdolność do uczenia się.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, a dieta dzieci

Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie dzieci są źródłem energii. Działają w tych rejonach mózgu odpowiedzialnych za procesy neurotransmisji, więc mają wpływ na procesy pamięciowe, zdolność do uczenia się, a nawet stany emocjonalne. Co ciekawe, z badań wynika, że kobiety ciężarne i karmiące piersią suplementowane odpowiednią ilością DHA zmniejszyły ryzyko zaburzeń układu nerwowego i zaburzeń rozwoju umysłowego u swoich pociech. Aby zapewnić dziecku odpowiedni wzrost, rozwój i bilans energetyczny należy dbać o podawanie odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w olejach tłoczonych na zimno. Procent energii pochodzącej u dzieci z tłuszczu powinien wynosić do 40% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W tłuszczach również rozpuszczalne są witaminy A, D, E i K.

Olej rzepakowy dla niemowlaka

Zadajmy więc pytanie, wiedząc już, że nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte są w olejach tłoczonych na zimno czy olej rzepakowy jest odpowiedni dla niemowlaka? Zdecydowanie tak. Olej rzepakowy ma w swoim składzie aż 92% nienasyconych kwasów tłuszczowych, a oliwa z oliwek, która również często gości w naszej kuchni składa się w 85% z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kluczowe są również proporcje kwasów omega-6 do omega-3, w oleju rzepakowym wynoszą one 2:1.

Shopping Cart