Olej konopny i jego zastosowanie w kuchni

Olej tłoczony z konopi siewnej posiada wiele składników, które sprawiają, że znajduje zastosowanie w naszej kuchni. Zawdzięcza on swoje właściwości zawartości kwasów omega-3, omega-6, które stanowią około 80% jego składu i omega-9.

Olej konopny należy spożywać na zimno, nie nadaje się on do pieczenia, smażenia czy gotowania, ponieważ ma niską temperaturę dymienia oraz przy podgrzaniu do zbyt wysokiej temperatury uwalnia szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Ma lekko orzechowy, delikatny smak, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w wielu przepisach.

Dlaczego powinniśmy stosować olej konopny w kuchni?

Olej konopny powinniśmy stosować dla zdrowia i profilaktyki wielu chorób. Jest idealnym źródłem białka, kwasów omega-3 i omega-6, które są budulcem komórek. Działa przeciwzapalnie i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Dzięki bogactwu wartościowych składników olej konopny olej konopny poprawia metabolizm, reguluje ciśnienie krwi, pracę serca, zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego i dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi. Witaminy w nim zawarte są dobrze rozpuszczalne w tłuszczach, które odpowiadają za krzepliwość krwi i gojenie się ran, właściwe widzenie, prawidłowy rozwój i mineralizację kości oraz powstrzymywanie szkodliwego działania wolnych rodników, przyspieszających procesy starzenia.

Olej konopny – zastosowanie w kuchni

Olej konopny ma szerokie zastosowanie w kuchni. Znakomicie współgra ze świeżymi warzywami jako dodatek do sałatek, zamiast ciężkiego, ciężkostrawnego sosu. Z oleju konopnego przygotujemy pyszne pesto – mieszankę świeżej bazylii, orzechów, sera, przypraw. Jest pysznym zamiennikiem masła, świetnie komponuje się z pieczywem. Może posłużyć jako dodatek do zup czy smoothie, pamiętajmy jednak aby zawsze dodawać go na zimno! Jako produkt pochodzenia roślinnego na pewno przypadnie do gustu osobom na diecie wegańskiej.

Shopping Cart