Tłuszcze roślinne i zwierzęce – najważniejsze różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy tłuszczami roślinnymi i zwierzęcymi jest ich pochodzenie. Tłuszcze zwierzęce pochodzą od zwierząt i znajdują się miedzy innymi w mięsie, maśle czy mleku. Tłuszcze roślinne powstają z różnych części roślin i spożywane są głównie pod postacią oleju. Tłuszcze roślinne i zwierzęce mają różny wpływ na nasz organizm i potrzebujemy ich w innych proporcjach. Zawartość określonych kwasów tłuszczowych jest indywidualną cechą każdego z rodzajów tłuszczy i determinuje wpływ danego rodzaju tłuszczu na nasze zdrowie. W tłuszczach zwierzęcych większą część stanowią kwasy tłuszczowe nasycone, dlatego też mają one w temperaturze pokojowej konsystencję stałą. Oleje roślinne to głównie kwasy tłuszczowe nienasycone.

Tłuszcze roślinne – właściwości

Właściwości tłuszczów roślinnych są bardzo rozbudowane. Wpływają one korzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 i omega-6. Mają działanie profilaktyczne, regularne ich spożywanie wpływa korzystnie na układ krążenia, chroni przez zawałem serca, udarem mózgu czy powstawaniem zakrzepów. Obniżają poziom złego cholesterolu. Są źródłem witamin A, E, K, oraz witamin z grupy B. Poprawiają metabolizm oraz ułatwiają przyswajanie witamin. Działają również na skórę, opóźniają powstawanie zmarszczek, dodają blasku, jak i na włosy – nawilżenie, zabezpieczenie końcówek.

Tłuszcze zwierzęce – właściwości

Tłuszcze zwierzęce również mają szereg ważnych dla naszego zdrowia właściwości. Są dobrym źródłem energii. Mają w składzie także kwasy, które wpływają na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Zapotrzebowanie na tłuszcz zależy indywidualnie od każdego organizmu, płci, wieku, stanu zdrowia. Warto pamiętać, że tłuszcze zwierzęce powinny być spożywane w dużo mniejszych ilościach niż tłuszcze roślinne, ze względu na ryzyko podwyższenia poziomu złego cholesterolu we krwi.

Tłuszcze roślinne a zdrowa dieta

Tłuszcze roślinne są nieodłącznym elementem zdrowej, zbilansowanej diety. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one w naszej diecie przeważać. Zawartość tłuszczów nie powinna przekraczać 30% zapotrzebowania kalorycznego osoby dorosłej, 35% – 40% u dzieci w wieku 1-3 lata, a aż 50% u niemowląt. Oznacza to, że dziennie, w zależności od masy ciała, wieku i stanu zdrowia dorosła osoba powinna spożywać od 60 do 100g tłuszczów roślinnych.

Shopping Cart