Olej lniany na odchudzanie

Czy olej lniany jest odpowiedni na odchudzanie? Kiedy rozpoczynamy przygodę z dietą, pozbywamy się z jadłospisu „pustych kalorii” – odrzucamy węglowodany oraz tłuszcze. Jednak nie wszystkie z grupy tłuszczów, działają na naszą sylwetkę negatywnie, wręcz czasem są niezbędne do prawidłowego odżywienia. Wiele badań potwierdza, że olej lniany ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, w tym również na odchudzanie. Dzięki włączeniu go do codziennej diety zyskujemy cenne składniki odżywcze, które między innymi wzmacniają odporność, chronią nas przed chorobami krążenia, wpływają na układ trawienny oraz wykazują właściwości przeciwstarzeniowe.

Jaki wpływ ma olej lniany na odchudzanie?

Zastanówmy się więc jaki wpływ olej lniany ma na odchudzanie? Olej lniany zawiera w sobie wiele składników, które wpływają na odchudzanie. Powstaje on poprzez tłoczenie nasion lnu zwyczajnego, odbywa się to na zimno. W jego składzie znajdują się: nienasycone kwasy omega-3 (kwas linolenowy) w zawartości 50%, 15 % omega-6 (kwas oleinowy) oraz śladowe ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz wcześniej wspomnianych kwasów, olej lniany dostarcza nam również witaminę E (tokoferol), karotenoidy oraz sterole roślinne. Nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w regulowaniu poziomu cholesterolu w organizmie.

Pokarmy zawierające kwasy omega-3 są zalecane osobom będącym na diecie. Wpływają one na regulację metabolizmu oraz wspomagają pracę wątroby, przez co możemy szybciej spalać tkankę tłuszczową. Tokoferol również odgrywa ważną rolę w procesie utraty wagi. Wpływa na elastyczność skóry, więc suplementacja tego składnika w czasie zmniejszania masy ciała uchroni nas przed zwiotczeniem skóry. Udowodniono, że olej lniany ma właściwości rozkurczowe oraz żółciopędne, zawarte w nim składniki są budulcem błon komórek naszego ciała oraz biorą udział w stymulowaniu różnych procesów, np. regenerują błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Jak stosować olej lniany na odchudzanie?

Ważnym aspektem jest poprawne zastosowanie oleju lnianego podczas odchudzania. Olej pity na czczo wpływa na przyspieszenie pracy jelit, zapobiega zaparciom. Świetnie pasuje do sałatek, surówek, koktajli. Optymalne dzienne spożycie tego oleju waha się od 1 do 3 łyżek stołowych. Nie można na nim smażyć oraz trzymać w nasłonecznionym miejscu – pod wpływem światła i temperatury traci swoje właściwości.

Shopping Cart